Direktrapport från Asien: Hur märks Trumps återkomst i Kina?
Di:s Asienkorrespondent Johan Nylander rapporterar om det politiska och ekonomiska läget i Asien.


Text: Ulrica Segersten, ©InPress 2025.
Det kommer inte att bli en enda tråkig dag 2025 som Asienkorresponent, konstaterar Johan Nylander, Di:s Asienkorrespondent.
– Vi har politiskt kaos i Sydkorea, Nordkoreanska soldater i Ukraina, och relationen mellan Beijing och Washington går in i en ny fas.
– Den här gången blir det allvarligare än många inser. Kinas ekonomi är i kris – fastighetsmarknaden sviktar, ungdomsarbetslösheten är rekordhög, och förtroendet för Xi Jinpings ledarskap dalar.
– Många tror att Trump verkligen kommer att införa 60 procents tullar på alla kinesiska produkter. Beijing har sina egna motåtgärder redo, till exempel exportrestriktioner på kritiska mineraler eller plötsliga utredningar av amerikanska företag i Kina. Företagsledare i Japan och Sydkorea är mycket oroliga. Det här kan bli riktigt fult.
Och Europa?
– Europa är ganska oviktigt för Kinas ledarskap. De ser fler möjligheter än hot där. Tariffer på elbilar påverkar knappast exporten, och kinesiska företag fortsätter att investera i europeiska företag. Det är USA som är den stora fienden i Kinas ögon, inte Europa.
Xi Jinping har brutit traditionen med två mandatperioder. Hur reagerar Kinas befolkning?
– Det är inte populärt. Först tappade näringslivet förtroendet efter hans tillslag mot Alibaba. Under covid tappade sedan befolkningen tilltron till honom. Nu hör jag även från akademiker och lokala politiker i Shanghai och Beijiing att de inte längre vet vad Xi Jinping gör och vill.
Så här jobbar Världen Om med kvalitetsjournalistik: Vi väljer ut artiklar. analyser, data och intervjuer från The Economist som täcker in geopolitik, vetenskap, livsstil, affärer och kultur. The Economist har funnits sedan 1843 för att "stärka kampen för intelligent upplysning i syfte att motverka okunskap som hindrar framsteg och utveckling."